דיכאון לאחר לידה והטיפול החדשני בו.

ד"ר מיכאל קרסנושטיין

פסיכיאטריה מבוגרים

0523437446
קביעת תור אתר הרופא
ד"ר מיכאל קרסנושטיין, פרופ' מיקי בלוך
לצד האושר הרב וההתרגשות, לא משנה עד כמה התכוננת וציפית ללידה, הבאת תינוק לעולם עלולה להיות כרוכה בלא מעט לחץ. מדובר באחד האירועים הדרמטיים ביותר בחייה של כל אישה. לכן, טבעי לחלוטין אם תרגישי לאחר הלידה תחושת דכדוך (Baby Blues), תחושה זו היא תופעה נורמלית לחלוטין ועד 70% מהיולדות חוות אותה במידה כזו או אחרת.
עם זאת, במידה והתסמינים אינם נעלמים לאחר כשבוע, או במידה והם מתגברים, ייתכן שאת סובלת מדיכאון לאחר לידה.
כ- 10% מהנשים סובלות מדיכאון בשליש האחרון של ההיריון וכ- 10-15% מהנשים - מדיכאון שלאחר לידה בעוצמות שונות. התסמינים של דיכאון לאחר לידה דומים במידה רבה לאילו של דיכאון בכל זמן אחר: האישה חווה תחושת עצב או מועקה, היעדר יכולת הנאה, הפרעות בשינה, ירידה בתיאבון, חוסר אנרגיה, קשי ריכוז, ירידה בערך עצמי וכו'.
במידה ואישה מזהה סימנים של דיכאון לאחר לידה, יש צורך לפנות לעזרה באופן מידי. זאת מאחר ודיכאון שאינו מטופל מסכן גם לאישה עצמה וגם את התינוק. מחקרים רבים מראים שתינוק שגדל בחודשים הראשונים לחייו לצד אם השרויה בדיכאון, סובל מהאטה בהתפתחות עד כדי פגיעה בבריאותו הנפשית לאורך חייו. הפגיעה בהתפתחות הנפשית של התינוק קשורה לאינטראקציה בינו לבין האם ולכך שהאם אינה מזהה את סימני ההזדקקות של התינוק, כפי שהיית מזהה אילו לא הייתה סובלת מדיכאון לאחר לידה.
כל זה מוביל לצורך בטיפול יעיל, מהיר ובטוח בדיכאון לאחר לידה. האמצעים השכיחים ביותר הם טיפול תרופתי ופסיכותרפיה. היעילות של השילוב הזה הוכח במחקרים רבים, כולל אלו שנערכו על ידי יחידת המחקר של המחלקה הפסיכיאטרית באיכילוב. מאידך, הטיפול התרופתי לאחר לידה יכול להיות כרוך במספר בעיות:
• חלק מהתרופות נוגדי דיכאון עוברות מדם של האם לחלב וכך עלולות להגיע לתינוק היונק. זה מגביל את המבחר של התרופות שניתן להמליץ לאם המניקה או לשקול הפסקת ההנקה;
• ההשפעה של הטיפול התרופתי ופסיכולוגי איה הדרגתית אינה מידית, לעיתים יכול לעבור עד 6-8 שבועות עד שהמטופלת תרגיש את הסימנים הראשונים של השיפור. השבועות האלו יכולות להיות משמעותיות מאוד באינטראקציה אם-תינוק;
• התופעות לוואי של נוגדי דיכאון שמורגשות בעיקר בתחילת הטיפול כמו בחילה, הפרעות בשינה, החמרה בחרדה ושינויי תיאבון עלולות להיות פחות סבילות בתנאים של השבועות הראשונים לאחר לידה שהנם גם כך מלאות במתח, דאגות ושינה לא סדירה.
הפתרון החלופי לטיפול הביולוגי בדיכאון לאחר לידה יכול להיות טיפול בגרייה מגנטית מוחית (dTMS). מדובר בשיטה חדשנית המבוססת על סטימולציה של האזורים המסוימים בתוך המוח ע"י שדה מגנטי ממוקד. הטיפול בגרייה מוחית מגנטית עמוקה מכוון לוויסות פעילות חשמלית במוח. להבדיל מטיפול התרופתי, לטיפול dTMS אין השפעה סיסטמית (על כל הגוף). הטיפול ממוקד ומבוקר, מתאפיין במעוט תופעות לוואי, אין תופעות לוואי לטווח ארוך.
הטיפול מתבצע באופן אמבולטורי, אין צורך בהרדמה או בהכנה מיוחדת. לטיפול בדיכאון יש צורך בגרייה חוזרת של אותם באזורים במוח. הסדרה נמשכת 4 שבועות, כל יום (5 פעמים בשבוע). משך הטיפול היומי – כחצי שעה. ההשפעה החיובית של הטיפול מורגשת בד"כ, אחרי כמחצית של הסדרה, דהיינו, אחרי שבועיים מתחילת הטיפול.
הטיפול ב dTMS יעיל ובטוח. ב -10 שנים האחרונות בוצעו עשרות מחקרים מבוקרים בארץ ובמדינות שונות באולם, כולל מחקרים רב-מרכזיים, אשר הוכיחו בטיחות של הטיפול ב dTMS יעילותו הגבוהה. המחקרים מראים שכ- 70% מסובלים מדיכאון עמיד (עמיד לטיפולים התרופתיים ושיטות טיפול אחרות) מדווחים על שיפור משמעותי במצבם.
לאור מעוט תופעות לוואי, העדר השפעה כללי על הגוף של המטופל, מהירות ההשפעה ויעילות גבוהה של הטיפול ב dTMS, אנחנו רואים בטיפול בגרייה מגנטית מוחית פתרון מצוין לטיפול בדיכאון לאחר לידה.


התחברות הרשמה
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו